Filozofia czeka na wcielenie | ból szamotanie bluźnierstwo


Artykuł księdza Tischnera Filozofia czeka na wcielenie. Miesięcznik Znak nr. 139-140. Kraków 1966.Do czytania w trybie pełnoekranowym:
https://tischner-4511a8.easywp.com/ks-jozef-tischner-filozofia-czeka-na-wcielenie/


W końcu złapałem chwilę i przejrzałem tekst. Po pierwszym czytaniu mam zapamiętane dwa punkty orientacyjne. Na ostatniej stronie nr 103 jest takie zdanie:

I tak w tej filozofii przepełnionej bólem, szamotaniem i bluźnierstwem Chrystus jest znów postacią żyjącą.

Człowiek osadzony w sytuacji bólu, szamotania i bluźnierstwa jest punktem wyjścia filozofii Tischnera. To dla mnie pierwszy i główny punkt orientacyjny do dalszych czytań i rozważań. Bez dobrego opisania i zrozumienia sytuacji wyjściowej nie ma po co wybierać się do czytania własnych prac filozoficznych Tischnera.

Z tego co zostało napisane we wcześniejszych partiach artykułu wyciągam dla siebie streszczenie. Filozofia wartości jest tak naprawdę próbą odzyskania możliwości obcowania z Chrystusem. Perwersyjne ustawienie problemu z wielu powodów. Klasycznie od relacji z Bogiem mieliśmy wyznawców, świętych, mistyków. Teraz po upływie dwóch tysiącleci uprawiania kultury okazuje się, że jedyną drogą i metodą uzyskania i odzyskania kontaktu z Bogiem pozostała filozofia. Nigdy dotąd takiej sytuacji nie było. 

Z wolnością i wartościami jest podobnie. W wolności nie chodzi o wybieranie pomiędzy różnymi przedmiotami jak na pulpicie komputerowym możemy mieszać ikonkami. Podobnie w filozofii wartości nie chodzi o zbudowanie sobie drabiny do nieba z napisami na szczebelkach opisującymi kolejne stopnie. Taka inżynieria i buchalteria jest możliwa ale nie rozwiązuje żadnych żywych problemów człowieka. Filozofię wartości Tischnera trzeba czytać i odbierać inaczej jako odkopującą skarb, który nie wiadomo czy został zakopany choć bardzo dobrze rozumiemy, że on tam jest. Mamy stworzyć ów skarb równocześnie w kilku równoległych planach przestrzennych odsłaniając i odkopując z przywalenia na przykład kulturą i teologią współczesną.

Wiem, że wpadam w bełkot. Pierwszy problem jaki literaturoznawcy szybko uchwycą to znalezienie języka adekwatnego do sytuacji zastanej przede wszystkim we wnętrzach ludzkich a w drugiej kolejności w działaniach wypływających na zewnątrz.

Wojtek Oracz







Photo by Robert Nyman on Unsplash
We flew on a helicopter ride right next to the Christ the Redeemer statue in Rio de Janeiro in April 2017. A cloudy day, but happy to see the statue peak out!



Person under water holding brown wooden cross above water. Omaha Beach, Auckland, New Zeland.
Photo by Tim Marshall on Unsplash

 Mauá da Serra, Brazil
Man and woman standing beside railway
This shot was made with screams of “get out of there!” :)

 Illumination photo
Photo by Andrew Seaman on Unsplash

 Hollywood, Los Angeles, United States
Photo by Sean Pierce on Unsplash

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Protesty środowisk Polonijnych Przeciwko Prawu 115-171 (Act S.447)

Bp. Karol Niedziałkowski | Tańcząca dobroczynność

Sukces w walce o wolność od nacisków ideologów LGBT